And the 2011 Gypsy Winners (Seattle) are…!

0

The 2011 Gypsy Rose Lee Awards have been announced. The slate of winners was winnowed down from over 420 nominees spread over 32 different categories. Some of the award categories include an “also recognized” person or production, indicating that the Seattle Theater Writers had difficulty in just picking one overall “winner.”

Here is the list of Gypsys:

Eddie R. Brown III and Warren Miller in The Brothers Size at Seattle Repertory Theatre

Excellence in Production of a Play: Equity: The Brothers Size (Seattle Repertory Theatre). Also recognized: O Lovely Glowworm (Or Scenes of Great Beauty) (New Century Theatre Company). Non-Equity: Sick (New City Theater). Also recognized: Live from the Last Night of My Life (Theater Schmeater).

Excellence in Production of a Musical: Equity: Iron Curtain (Village Theatre). Non-Equity: The Drowsy Chaperone (Seattle Musical Theatre).

Excellence in Direction of a Play: Equity: Juliette Carrillo, The Brothers Size (Seattle Repertory Theatre). Also recognized: Valerie Curtis-Newton, All My Sons (Intiman Theatre). Non-Equity: Karen Lund, Brownie Points (Taproot Theatre Company). Also recognized: Wayne Rawley, Live from the Last Night of My Life (Theater Schmeater).

Excellence in Direction of a Musical: Equity: Steve Tomkins, Iron Curtain (Village Theatre). Non-Equity: Brandon Ivie, The Drowsy Chaperone (Seattle Musical Theatre).

Excellence in Performance as a Lead Actor: Equity: Michael Patten, O Lovely Glowworm (Or Scenes of Great Beauty) (New Century Theatre Company). Non-Equity: Jaryl Draper, How I Learned To Drive (Stone Soup Theatre).

Excellence in Performance as a Lead Actress: Equity: Anne Allgood, Mary Stuart (ACT Theatre). Also recognized: Carolee Carmello, Saving Aimee (The 5th Avenue Theatre). Non-Equity: Elizabeth Kenny, Sick (New City Theater).

Excellence in Performance as a Supporting Actor – any non-lead: Equity: Todd Jefferson Moore, A Midsummer Night’s Dream (Seattle Shakespeare Company). Also recognized: Joshua Carter, Mary Stuart (ACT Theatre). Non-Equity: Aaron Lamb, An Ideal Husband (Taproot Theatre Company). Also recognized: Nick Edwards, Shipwrecked (ArtsWest).

Excellence in Performance as a Supporting Actress – any non-lead: Equity: Bobbi Kotula, Iron Curtain (Village Theatre). Also recognized: Terri Weagant, A Midsummer Night’s Dream (Seattle Shakespeare Company). Non-Equity: Stacie Calkins, Hairspray (Seattle Musical Theatre).

Excellence in Performance as an Ensemble: Equity: Cast of The Brothers Size (Seattle Repertory Theatre). Non-Equity: Cast of Brownie Points (Taproot Theatre Company). Also recognized: Cast of A Lie of the Mind (Collektor).

Excellence in Set Design: Equity: Roger Benington, O Lovely Glowworm (Or Scenes of Great Beauty) (New Century Theatre Company). Also recognized: Mikiko Suzuki MacAdams, The Brothers Size (Seattle Repertory Theatre). Non-Equity: Mark Lund, Something’s Afoot (Taproot Theatre Company). Also recognized: Michael Mowery, Live from the Last Night of My Life (Theater Schmeater), Richard Schaefer, Arms and the Man (Seattle Public Theater).

Excellence in Costume Design: Equity: Harmony Arnold, O Lovely Glowworm (Or Scenes of Great Beauty) (New Century Theatre Company). Also recognized: Catherine Hunt, In The Next Room, or The Vibrator Play (ACT Theatre). Non-Equity: Deborah Sorenson, Pygmalion (Sound Theatre Company). Also recognized: John Allbritton, Hairspray (Seattle Musical Theatre).

Excellence in Lighting Design: Equity: Geoff Korf, The Brothers Size (Seattle Repertory Theatre) . Non-Equity: Tess Malone, Duel of the Linguist Mages (Annex Theatre). Also recognized: Dave Hastings, Crooked (Theater Schmeater).

Excellence in Sound Design: Equity: Matt Starritt, The Brothers Size (Seattle Repertory Theatre). Also recognized: Matt Starritt, The K of D (Seattle Repertory Theatre). Non-Equity: Christopher Overstreet, Duel of the Linguist Mages (Annex Theatre). Also recognized: Larry A. Ryan, Live from the Last Night of My Life (Theater Schmeater).

Excellence in Musical Direction: Equity: RJ Tancioco, Iron Curtain (Village Theatre). Non-Equity: Josh Zimmerman, Hairspray (Seattle Musical Theatre).

Excellence in Choreography or Movement: Equity: Sonia Dawkins, The Brothers Size (Seattle Repertory Theatre). Also recognized: Noah Racey, Guys & Dolls (The 5th Avenue Theatre). Non-Equity: Lack of consensus.

Excellence in Local Playwriting: Elizabeth Kenny, Sick (New City Theater). Also recognized: Scotto Moore, Duel of the Linguist Mages (Annex Theatre).

Excellence in Local Composing: Lack of consensus.

You might also like More from author